Intézetünkben most is fokozottan odafigyelünk pácienseink és dolgozóink egészségére és erre bíztatunk mindenkit, hiszen a felelősségteljes gondolkodás mindannyiunk érdeke.
Különösen igaz ez a Covid-19 kapcsán is, mert bár az egészséges fiatalokra nézve valóban nem olyan veszélyes (de nem teljesen veszélytelen!) mint az idősebb, krónikusan beteg emberekre, de a viszonylag kevés tünettel rendelkező fiatal is továbbadhatja a betegséget, ezzel másokat sodorva veszélybe. Bizonyított tény, hogy ha a lakosság 80 százaléka maszkot hordana, a fertőzések száma a tizedére csökkenne.

Házi praktika a fertőtlenítésre – sütő?
Fontos, hogy a maszkot megfelelően használjuk. Lényeg, hogy a lakáson kívül minél többet legyen rajtunk, lehetőleg tiszta kézzel még otthon vegyük fel, utána ne nyúlkáljunk hozzá, főleg ne alá, ne húzogassuk fel-le, mert azzal saját magunkat fertőzhetjük meg. Orrunkat és szánkat mindig takarja! Ha a maszk felső, orr felé eső részébe drót van, az arra szolgál, hogy segítségével jobban az arcunk formájához tudjuk illeszteni azt. Ne felejtsük el beállítani! A jó maszk nem enged be felülről vagy oldalról levegőt. Ha többször használható a maszk, levétel után tegyük egy zacskóba (pl. sütőzacskó) és fertőtlenítsük, pl. 70 fokos sütőben történő 30 perces melegítéssel. Ha megengedett, a vasalás is előnyös. Ha elkoszolódott vagy szakadt, mindenképp dobjuk ki.
Ha a papírpénz kézről kézre jár, a fertőzés örömtáncot jár
A másik fontos dolog a rendszeres, minél gyakoribb kéztisztítás. Erre legjobb az alapos, a kéz minden részére kiterjedő szappanos kézmosás, ha erre nincs lehetőségünk, akkor alkalmazzuk a gyors alkoholos kézfertőtlenítőket. A bőrszárazság, következményes bőrgyulladás megelőzésére használhatunk hidratáló, bőrvédő hatású kézkrémeket. Használhatunk egyszer használatos kesztyűket is, de levételük után is javasolt a kézmosás (eltávolításukkor hozzáérhetünk a szennyezett felülethez).

Dr. Nagy Zoltán belgyógyászunk hasznos tanácsai, javaslatai
Fontos szervezetünk immunrendszerének megerősítése, hogy ha mégis találkozunk a vírussal vagy ne fertőződjünk meg, vagy ha ez nem sikerül, a betegség minél enyhébb formában következzen be.

Ehhez a legfontosabb az egészséges életmód és táplálkozás, a rendszeres mozgás. Igazolt tény, hogy az elhízás kockázati tényező, akárcsak a rendszeres testmozgás hiánya. Ha valamiért az imént említett okok nem valósíthatóak meg, vagy nagyon biztosra szeretnénk menni, akkor a következő vitaminok, nyomelemek pótlásával érhetünk el eredményt:
Naponta rendszeresen 500 mg C-vitamin, téli időszakban 3000 NE D3 vitamin pótlása. Mindkét vitamin natív immunrendszert erősítő hatásáról bőséges irodalom található. Covid-19-ben vannak pozitív eredmények B vitaminok, elsősorban Niacin / B3 vitamin alkalmazásával is. Akárcsak a szintén javasolt nyomelemekkel kapcsolatban is. Vagyis fontos lenne naponta 100 ug Szelén és 15 mg Cink bevitele is. Sajnos a kizsigerelt talaj már nem alkalmas ezek élelmi úton történő szinten tartására. Napi legalább 200 mg Magnézium gyógyszeres pótlására pedig azért van szükség, mert a D vitamin megfelelő működéséhez elengedhetetlen.

Ezen felül a kiegyensúlyozott étrend és a mozgás is fontos hozzávaló ahhoz a recepthez, amivel a szervezetünk egészséges marad.
Egészséges időszakot kívánunk minden kedves páciensünknek!